همان طور که در مقالات قبلی نیز گفتیم کشور ایران به دلیل شرایط اقلیمی متنوع، شرایط آب و هوایی خاص و وجود زمین های مناسب جهت تولید انواع میوه‌ها شرایط لازم و زمینه‌ی مناسب را داراست.کشورمان ایران رتبه‌ی نخست تولید انواع میوه‌ها در خاورمیانه و شمال قاره ی آفریقا را به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید که ایران جایگاه هشتم دنیا از نظر تولید برتر میوه را در سال‌های اخیر کسب نموده است.

همچنین شما می‌توانید به صورت آنلاین میوه خود را از بازار روز ایرانیان بدهید.

معرفی میوه‌ها و چیپس میوه‌ها در ایران

از تولیدات کشورمان در صنعت میوه می توان به انواع میوه ها به ویژه گردو، کیوی، خرما، گیلاس، انار، پرتقال، نارنگی، انگور، طالبی، هندوانه، به، زردآلو، هلو، انجیر، پسته و غیره اشاره کرد.

از خبرهای خوب در صنعت میوه و چیپس میوه نیز در کشور باید بگوییم که، بر اساس آمار به دست آمده ایران در تولید چیپس زردآلو مقام دوم جهان را دارد و در زمینه ی تولید چیپس میوه هایی چون آلو، سیب، گلابی، هلو و کیوی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

جایگاه استان‌های ایران در تولید میوه‌ها

بر اساس گزارشات و آمار به دست آمده در سال ۱۳۹۵ توسط وزارت کشاورزی برترین رتبه های کشوری به چند استان تعلق گرفته است. این مطلب بدین معنا نیست که این استان ها در تولید محصولات دیگر نقشی نداشته باشند.

برخی از استان های ایران در تولید چند محصول باغی نقش اساسی دارند. از جمله این ها کردستان با تولید میوه ی توت فرنگی رتبه ی یک کشور را دارد و ۶۶ درصد از نیاز جامعه را برطرف می سازد. همچنین استان مازندران نیز ۶۷ درصد نارنگی کشور و ۶۲ درصد از پرتقال کشور را تأمین می نماید. با این اوصاف می توان گفت که استان مازندران نیز جایگاه نخست تولید پرتقال و نارنگی را در بین سایر استان های کشور دارد.

جایگاه مصرف میوه در بین مردم

برخلاف این که ایران از نظر تولید میوه ها در دنیا جایگاه ویژه ای دارد، متأسفانه مردم ایران کمتر از میانگین جهانی میوه و سبزیجات مصرف می‌کنند. طبق تحقیقات به عمل آمده میانگین مصرف میوه و سبزیجات برای هر فرد در روز ۴۰۰ گرم می باشد که مردم ایران پایین ترین میزان مصرف میوه و سبزیجات یعنی حدود ۱۰۰ گرم برای هر فرد را دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *