میوه‌های اصیل کشور ایران

میوه‌های اصیل کشور ایران

ایران جزء کشورهایی‌ست که خداوند متعال خیل عظیم نعمت‌هایش را شامل حال مردمان این سرزمین نموده است. مردم ایران زمین نیز از انسان‌های خوش ذوق، پرکار و علاقمند به پرورش گل و گیاه و باغبانی می باشند.
از گذشته‌های خیلی دور که به چندین هزار سال می‌رسد. ایرانیان توجه زیادی به امر کشاورزی و پرورش درختان و انواع میوه‌ها داشته و هنوز هم دارند. طوری که تعداد زیادی از میوه‌ها و درختان آن از ایران به دیگر کشورهای جهان برده شده است و حتی نام خیلی از آن ها در واژه‌های قدیم فارسی ریشه دارد. در ادامه ی مطالب به چند مورد اشاره می کنیم:

معرفی میوه‌های اصیل ایرانی

پسته

پسته
پسته

پسته یکی از میوه‌های اصیل ایرانی است که از سالیان خیلی دور و دراز در کشورمان پرورش داده شده و بعد به دیگر کشورها برده شده است. با این حال ایران هنوز هم بزرگ‌ترین و با کیفیت‌ترین تولید کننده‌ی پسته در جهان به شمار می‌رود.

لیمو

لیمو

یکی دیگر از میوه‌های اصیل ایرانی که در بین مردم نیز جایگاه خاص و ویژه ای دارد لیمو است. میوه‌ی لیمو به دلیل داشتن ویتامین c فراوان و خاصیت ضد سرطانی مورد استفاه قرار می گیرد. این میوه دارای عطر و بوی عالی و مزه ی ترش طرفداران بی شماری دارد. در گذشته های خیلی دور دریانوردان انگلیسی به بیماری خونریزی لثه دچار شده بودند که به کمک میوه ی لیمو آب آن خود را درمان نمودند و از آن پس نوشیدنی لیموناد یکی از بهترین نوشیدنی ها در بین دریانوردان و مردم انگلیس قرار گرفت.

انار

انار

انار یک میوه‌ی شیرین و آبدار با خاصیت فراوان است که از دیرباز در ایران پرورش داده می شده طوری که این میوه را نماد ثروت، کامیابی، زادآوری می‌دانند. میوه‌ی انار از کشور ایران به کشورهای ساحل مدیترانه برده شده و از کشور لبنان به دیگر کشورها برده شده است.

انواع آلوها

آلوها

از دیگر میوه ها که اصالتی ایرانی دارد می توان به آلوها چون زردآلو، آلبالو و آلو اشاره کرد. نام علمی آلوها پرانوس پرسیکا (Prunus Persica) به معنای پارس است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *